WİNGTSUN Nedir ?

Ta WingTsun müsabakası olan bir ring sporu değildir. Sokak için tasarlanmış elit bir nefsi müdafaa sanatıdır. Sokak ortamında rakibin belirsiz ve olasılıkların sınırsız olmasi TA WingTsun’u diğer dallardan ayırır. Müsabaka yapılan dallarda her birinin kendine özgü kuralları, yani sporcuların birbirlerine kilo olarak eşit olması, eldiven vb koruma ekipmanları,daha önceden dövüşeceği kişinin belli olup rakibinin zayıflıklarına göre strateji kurması, maç sırasında orada bulunan sağlık ekibi, müsabaka esnasında hakem olması, zaman sınırı ve kaybeden kişinin istediği zaman pes edebilmesi gibi kurallar,bu dalları ne kadar sert olurlarsa olsunlar ring sporu haline getirir.

 

Ancak: sokak ortamında böyle bir ihtimal söz konusu değildir. Herhangi bir saldırı durumunda ortamdaki fiziki durum, saldırganın kim olduğu, kaç kişi olacakları, hangi silahlara sahip oldukları belli değildir. Sokakta tehlike anında TA WingTsun karşısındaki saldırganın boyu, kilosu, duruşu ve bulunduğu ortama göre anlık doğru strateji oluşturup uygulayabildiği için, her duruma karşı hazırlıklı,

 

etrafındaki herşeyi silah olarak kullanabilir. Tüm dünyadaki güvenlik güçlerinin ve özel timlerin yani sıra bayan erkek çocuk fark etmeksizin her yaştan insanın bu sanatı seçme sebebi de budur. Ayrıca TA WingTsun eğitimi almış bir kişi özel kondisyon programları sayesinde sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olur dolasıyla kendine olan özgüvenli duruşu ile karşısındaki caydırır, hiç müdahale etmeden kendini savunmuş olur. Sadece kavganın kaçınılmaz olduğu durumlarda nefsi müdaafa yapar.

 

TA WingTsun her mesafede (tekme,yumruk,diz,dirsek,yerde mücadele ve silahlı) etkilidir ‘’Bir sistem ancak onu tems il edenin iyi olduğu kadar iyidir’’

 

Almanya merkezli bir WingTsun organizasyonu olarak TA WingTsun gerek yurtdışındaki ülkelerde gerekse Türkiye’de disiplinli, özverili ve profesyonel ekipler tarafından yürütülmektedir.

 

Ferah,temiz ve sadece WingTsun’ a özel olarak yapılan derslerimiz, hem çocuk hem de yetişkin gruplarında eğlenceli geçmektedir. TA WingTsun, organizasyonu bünyesinde bulunan 21 ırktan öğrenciler arasında dostluk ortamı oluşmasına ve farklu bir bakış açısı kazanmalarına yardımcı olmaktadır.300 yılı aşkın bir geçmişi ve felsefesi olan WingTsun savunma sanatı, Her yaştan her meslek grubundan insanın yapabileceği gibi, bu savunma sanatının en tanınmış uygulayıcıları Bruce Lee ve onun hocası Ip MAN’dır.