WİNGTSUN Çocuk

Küçük yaşta spora başlayan çocuklarının, ilerleyen yaşlarda hareket kabiliyetleri ve zihinsel gelişimleri olumlu yönde etkilenir. Ayrıca düzenli Spor yapmak çocukta disiplin ve sorumluluk duygusunun yerleşmesini ve hayatta başarılı olmasını sağlar. TA WingTsun spor yapmanın yanında çocuklarımıza özgüvenli olmayı ve sokak ortamında kendini savunmayı öğretir.

 

Ta WingTsun hiperaktif ve agresif çocukları sakinleştirdiği gibi, durgun çocukları da sosyalleştirir. Agresif çocuklar grupla beraber hareket edmeyi, ders esnasında yapılan antremanların arkadaşça yapıldığını, aile içerisinde gösterilen agresifliğin hoş karşılanmadığını ve kendini savunmanın sadece sokak ortamında, tehlike durumundan uygulandığını öğrenir. Özgüveni eksik olan çocuklarda grup antrenmanlarında kendini ifade etmeyi öğrenir. Etkiye tepkiyle karşılık verir. Kendine yapılan kötü bir davranışın cevabını yerine göre fiziksel veya sözlü olarak verir.

 

Örneğin topluluk önünde konuşmak sokak ortamında çok kişiye karşı kendini savunmaya benzer. Kendini birçok rakip karşısında sokakta savunabileceğine inanan çocuk birçok dinleyicinin olduğu bir yerde mesela derste, sınıf ortamında arkadaşlarının karşısında ders anlatırken özgüven sorunu yaşamaz.

 

Sevgilli Ailelerimiz;

Sizinle geçmiş zamanlarımıza gidelim. Kendi çocukluk zamanlarımızda sokaklarda zaman geçirip, akşam annelerimiz eve çağırsa bile içeri girmek istemezdik. Yeri gelir arkadaşlarda gece yarılarına kadar sohbet eder, yeri gelir oyunlar oynardık. Günümüzün büyük bir bölümü sokakta geçerdi. Biz o zamanlar bilmiyorduk ama futbol, yakar top, çelik çomak, saklambaç, ebelemece, semsek, ip atlama vb. fiziksel aktivite gerektiren ve sosyalleştirici oyunlar oynardık. Bu oyunların sayesinde derslerde yorulan zihnimizi dinlendirirdik. Şimdiki çocuklarımız maalesef sokakta oyun oynamayı öğrenemediler, çünkü hayatları okul ile ev arasında geçiyor. Yoğun okul derslerinden ve ödevlerinden fırsat bulabildiği fırsat zamanlarını tabletleri, telefonları veya bilgisayarlarında geçiyorlar. Bu durum çocuklarımızı asosyal ve pasif hale getiriyor. TA WingTsun biraz nebze de olsa çocuklarımıza hatırlatıyor. Spor yapıp sağlıklı yaşamanın yanında ve saygıyı öğretiyor.