Savunma Sporlarından TA WingTsun'a Yoğun İlgi

Konya’da özel bir spor merkezinde açılan Uzak Doğu savunma sporlarından 300 yıllık geçmişe sahip olan Ta Wingtsun’a her geçen gün ilginin arttığı bildirildi.

Uzak Doğu savunma sporlarından 300 yıllık geçmişe sahip olan TAWingTsun sporuna her geçen gün ilginin arttığı bildirildi. Konya’da özel bir spor merkezinde açılan kursa, her yaşta insan katılıyor.

TAWingTsun  Organizasyonu Türkiye Temsilcisi Berat Kaya, bir savunma sanatı olan TAWingTsun sporuna her geçen gün ilginin arttığını söyledi.

Kaya, TAWingTsun sporunun, hızlı, pratik, kuvvet, zindelik, özgüven, akılcıl ve her yaştan insanın uygulayabileceği, sokak için tasarlanmış, vücut hareketlerinin işlevlerine uygun bir savunma sanatı olduğunu ifade etti.

TAWingTsun’un , aynı anda hem beyni hem vücudu çalıştırmak olduğunu anlatan Kaya, söz konusu sporun, kendini korumanın yanı sıra fiziksel gücünü artırarak, zinde kalmak ve boş zamanlarını değerlendirmek için en doğru seçim olduğunu belirtti.

Savunma sporunun stresi azalttığını, insana kendi ve sevdiklerini koruyabilmenin verdiği huzuru hissettirdiğini anlatan Kaya, “Kişinin kendine güvenini, saygısını artırmasının yanında kendini disipline etmesini sağlar” dedi.

-“BU SPORU YAPAN, İNSANA, DOĞAYA, ÇEVREYE SAYGI DUYAR”

Dövüş sporlarının genel olarak içinde öğretileri de barındırdığını ifade eden Kaya, söz konusu öğretilerin saygı, fazilet, erdem, dürüstlük ve hoşgörü barındırdığını, bunların doğru yorumlanmasıyla hayata tatbik edenlerin mutluluğu yakalayabildiğini kaydetti.

Toplumun çoğunluğunun Uzak Doğu dövüş sporlarını kaba kuvvet olarak algıladığının altını çizen Kaya, “Bu sporları yapanlar, üzerindeki stres ve agresifliği bıraktığından normal insanlara göre daha sakin olur. Ayrıca insana, doğaya, çevreye saygı duyar” diye konuştu.

-“DÖVÜŞEN BEDENLER DEĞİL DÖVÜŞEN ZİHİNLER KAZANIR”

Kaya, “Dövüşen bedenler değil dövüşen zihinler kazanır” felsefesiyle  usta Si-GUNG Turan Ataseven’le birlikte bu sanatı hak ettiği yere getirme hayalini, Konya’da açtığı özel spor akademi ile gerçekleştiriyor.