Asrın savunma sanatı TA WingTsun nedir?

Bir çok kadın savunma sanatları eğitimine katılmayı mutlaka aklından geçirmiştir. Her gün medyada kadına şiddet haberleri çıksada, yalnızca çok az sayıda bayan böyle bir eğitim almaktadır.

Genel kanı, savunma sanatlarında saldırıya yer olmadığı şeklindedir. Ancak Ta Wing Tsun savunma ve saldırıyı eş zamanlı icra ederek, gücü yerinde ve zamanında kullanmayı öğretir. Bir TAWA öğrencisi etrafındaki tüm materyalleri (sopa, kalem, gözlük, gazete) yerine göre silah olarak kullanabilir. Spor aşkınızla aranıza mesafeler girmesin diyen, TA Wing Tsun spor akademisi yetkilileri, tüm bayanlarımızı savunma sanatlarına olan ön yargılarını kırmak, TA WingTsun la tanışmak ve bayan antrenörlerle sohbet edip bir çay içmeye bekliyor.

Almanya’dan Konya’ya, Konya’dan Türkiye’ye açılan kapı. Türkiye şef antrenörü, Si Gung’u Türkiye ile barıştıran en genç Si Fu Berat Kaya. Türkiye’de eşi benzeri görülmemiş bir konseptle ve yüklü bir yatırım yaparak oluşturduğu, spor ve sosyal hayatı bir arada yaşamanıza imkan veren, TA Wing Tsun Spor Akademisi, sadece spor yapılacak bir salon değil, Konya’ya 2200m2 alanda, yemyeşil bir doğa ortamında, içinde çeşitli hayvanlar, şelale, süs havuzu, bayan ve erkek ayrı spor ve bekleme salonları, VİP salonları, mescidi, kütüphanesi, güvenlik, bistro kafeteryası ve dinlenme ortamları bulunan bir Akademi kazandırdı. Sporunu yapan Konya’lıları antrenmandan çıktıktan sonra şelale sesi eşliğinde, kahvelerini aileleri ve arkadaşlarıyla yudumluyacakları ve günün tüm yorgunluğunu atabilecekleri, şehir gürültüsünden uzak, Konya’nın en gözde mekanlarından biri olan Meram Yaka’da sosyal bir tesis oluşturdu.

KENDİNİ SAVUNMAKTAN KORKMA

Bir çok kadın savunma sanatları eğitimine katılmayı mutlaka aklından geçirmiştir. Her gün medyada kadına şiddet haberleri çıksada, yalnızca çok az sayıda bayan böyle bir eğitim almaktadır. Genelde;

Akşamları nasıl olsa dışarı çıkmam!

Bizim buralarda böyle şeyler olmaz!

Savunma sanatları erkekler içindir!

Şeklindeki düşünceler bayanların savunma sanatları öğrenmeyi gereksiz gibi görmelerine neden oluyor. Fakat istatislikler gösteriyor ki, bayanlar bu tür saldırılarla iş yerinde, sokakta ya da yakın çevresinde sıkça karşılaşıyor, tacize uğruyor.

TA Wing Tsun’un Almanya’daki bayan eğitmenlerinden Anja Fıscher, kadınların neleri başarabileceklerinin farkında olmamalarına üzülüyor. Bayanların kendilerini yaşlı ve güçsüz hissttiklerini, bu yüzden de savunma sanatları yapmaya cesaret edemediklerini söylüyor. Oysa ki iki bayan tarafından icat edilen TA Wing Tsun, güç gerektirmeden uygulanabilen çok etkili ve basit tekniklere sahiptir. Her yaştan bayanlara uygun dersler ile bayan antrenörler eşliğinde, sadece bayanlara özel seanslarla, kilo verme, zinde kalma, sosyalleşme olanağı sağlamakta ve günlük hayatın stresinden uzaklaştırmaktadır.

TA Wing Tsun sokak için tasarlanmış elit bir nefsi müdafaa sanatıdır. Sokak ortamında rakibin belirsiz ve olasılıkların sınırsız olması TA Wing Tsun’ u diğer dallardan ayırır. Müsabaka yapılan dallarda her birinin kendine özgü kuralları, yani sporcuların birbirine kilo olarak eşit olması, eldiven v. b. koruma ekipmanları, daha önceden dövüşeceği kişinin belli olup rakibinin zayıflıklarına göre strateji kurması, maç sırasında orada bulunan sağlık ekibi, müsabaka esnasında hakem olması, zaman sınırı ve kaybeden kişinin istediği zaman pes edebilmesi gibi kurallar, bu dalları ne kadar sert olurlarsa olsunlar ring sporu haline getirmektedir.

Ancak sokak ortamında böyle bir ihtimal söz konusu değildir. Herhangi bir saldırı durumunda ortamdaki fiziki durum, saldıranın kim olduğu, kaç kişi olacakları, hangi silahlara sahip oldukları belli değildir. Sokakta tehlike anında TA Wing Tsun, karşısındaki saldırganın boyu, kilosu, duruşu ve bulunduğu ortama göre doğru strateji oluşturup uygulayabileceği için, her duruma karşı hazırlıklıdır ve etrafındaki her şeyi silah olarak kullanabilir. Tüm dünyadaki güvenlik güçlerinin ve özel timlerin bu sanatı seçme sebebi budur . Ayrıca TA Wing Tsun eğitimi almış bir kişi özel kondisyon programları sayesinde sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olması dolayısıyla kendine olan özgüvenli duruşu ile karşısındakini caydırır, hiç mücadele etmeden kendini savunmuş olur. Sadece kavganın kaçınılmaz olduğu durumlarda nefsi müdafaa yapar. TA Wing Tsun her mesafede (tekme, yumruk, diz, dirsek, yerde mücadele ve silahlı) etkilidir. Ancak resim yeteneği olmayan birisinin elinde, nasıl fırça ve tuval bir şey ifade etmezse, belirli bir yeteneği ve çalışması olmayan insanların elinde de TA Wing Tsun gibi, çağın savunma sanatı diye anılan bir sistem bile kullanışsızdır. ” Bir sistem ancak onu temsil edenin iyi olduğu kadar iyidir. ”

ÇOCUKLARIMIZ HEM EĞLENİYOR, HEM ÖĞRENİYOR

Küçük yaşta spora başlayan çocukların, ileri yaşlarda hareket kabiliyetleri zihinsel gelişimleri olumlu yönde etkilenir. Ayrıca düzenli spor yapmak çocukta disiplin ve sorumluluk duygusunun yerleşmesini ve hayatta başarılı olmasını sağlar. TA Wing Tsun spor yapmanın yanında çocuklarımıza özgüvenli olmayı ve sokak ortamında kendini savunmayı öğretir. TA Wing Tsun HİPERAKTİF VE AGRESİF ÇOCUKLARI SAKİNLEŞTİRDİĞİ GİBİ , DURGUN ÇOCUKLARI DA SOSYALLEŞTİRİR. Agresif çocuklar, grupla beraber hareket etmeyi, ders esnasında yapılan antremanların arkadaşça yapıldığını, aile içersinde gösterilen agresifliğin hoş karşılanmadığını ve kendini savunmanın sadece sokak ortamında, tehlike durumlarında uygulandığını öğrenir. Özgüveni eksik çocuklarda grup antremanlarında kendini ifade etmeyi öğrenir. Etkiye tepkiyle karşılık verir. Kendine yapılan kötü bir hareketin cevabını yerine göre fiziksel veya sözlü olarak verir. Örneğin topluluk önünde konuşmak sokak ortamında çok kişiye karşı kendini savunmaya benzer. Kendini bir çok rakip karşısında savunabileceğine inanan çocuk bir çok dinleyicinin olduğu yerde, mesela derste, sınıf ortamında arkadaşlarının karşısında ders anlatırken özgüven sorunu yaşamaz.

Hayatları okul ile ev arasında geçen çocuklarımız, maalesef bizim yaşadığımız çocukluğu yaşayamamaktadır. Bizim çağımızda çocuklar, derste yorulan zihnimizi oyunla dinlendirirken, zamanımızın çocukları sokakta oyun oynamayı bilmedikleri gibi, ders ve ödevlerden fırsat buldukları zamanlarını tabletleri, telefonları veya bilgisayarları başında geçirmektedirler.

NE DEMİŞ ATALARIMIZ SAĞLAM KAFA , SAĞLAM VÜCUTTA BULUNUR. ALLAH’A EMANET OLUNUZ SAĞLIK VE SPORLA KALINIZ.